rss kanál
Kategorie článků

1. Mistrovství světa F3F, Kap Arkona, Německo

Publikováno 04.10.2012 v kategorii soutěže, 1 komentář

Aktualizace 17.10.2012

Historicky první mistrovství světa v kategorii F3F je za námi. Jen pro objasnění, kategorie F3F měla vždy své mistrovství s názvem Viking Race pořádané každé dva roky, oficiální status MS dostalo toto klání až letos, kdy se povedlo desítky let prozatímní pravidla změnit na oficiální. Místo konání Ruegen, Německo. Samotnému závodu předcházel předzávod German Open 2012, který byl zařazen do série World Cup. Ideální možnost osahat si kopce a malinko potrénovat před samotným mistrovstvím. Byla to ideální možnost i pro organizátory vše si otestovat nanečisto a předejít komplikacím během MS. Průběh GO naznačil, jak se bude vyvíjet i MS. Celé startovní pole bylo doslova deklasováno rakouským triem: 1. L. Gaubatz, 2. S. Hoelbfer, 3. M. Ziegler.

Samotné MS trvající 6 dnů se první 2 dny konalo na kopci resp. na hraně těsně nad mořem o převýšení 4- 6m s výstižným názvem : “Turbulator“. Podmínky první den - vítr zleva okolo 8-10m/s s nárazy do 15m/s za hranou, na samotné hraně byly poryvy silnější. Pokud bych měl shrnout naše výkony, tak já jsem během restartu mozku v prvním kole málem zabil Jardu (letadlo nasr..ku) a celkově jsme bojovali o přežití.  Letadla začala soutěžícím dramaticky ubývat. Nejčastější příčinou bylo vrtání na hraně s okamžitými fatálními následky a zafouknutí při přistání do lesa, mezi domy a auta. Odlétalo se 5 kol.

Druhý den nám vítr ještě zesílil a kulminoval okolo poledne na 18-20m/s. Na hraně jsme zaznamenali poryvy dosahující intenzity blížící se 30m/s. Odnesla to veliká spousta letadel, hodně jich bylo v moři další rozsekané o útes a v turbulenci během přistání. Nám se nevedly nálety, které jsou základem pro samotný měřený let, naše letadla byla lehká (sice plná ballastu - mosaz či olovo - ale i tak to nestačilo) a udržet letadlo v ideání stopě nad hranou bylo hodně obtížné. Nemáme zažitou ideání letovou stopu v takto silných podmínkách a to bylo znát. Odlétala se 4 kola.

Ve středu jsme jeli na krásnou hranku s názvem "Windtunnel" o převýšení cca 8m . Vítr 5-8m/s a ideální letové podmínky, tady jsme se částečně chytali a nelétali jsme tak špatně. Odlétalo se 5 komletních kol a z 6. kola jen 2 ze 3 skupin.

Ve čtvrtek  se nelétalo ale bylo krásně, volný den se hodil k nabrání sil a k pořízení fotografií a adiovizuálních záznamů, které jsou zde nepublikovatelné, takže až někdy v soukromí.....

V pátek se létalo na krásném kopci orientovaným na SV-V.  Vítr 5-8m/s, ale ne všem nám to šlo. Já jsem při náletu usekl křídlem kus keře a ten jsem na motýlu vozil celý let. Radek zavrtal v poryvu na bázi a trefil strom - total.  Hodně lidí polámalo trupy při přistání. Dolétala se 3. skupina 15. kola a dalších 5 kol.

V Sobotu se létalo opět na Turbulatoru. Ráno padlo rozhodnutí, že nejlepší bude jet při JZ větru na Z kopec. Odletěla se jen 3 kola a byl to doslova boj o život, sice foukalo jen okolo 10m/s ale chvílemi i více než 45° zboku na 4m vysokém kopci to není žádný šlágr.

Celkem se odlétalo 23 kol. Organizace soutěže naprosto perfektní a dokonale zvládnutá. Soutěž se odehrála v duchu fair play, a to mne samotného jako pravidelného účastníka německých soutěží velmi mile překvapilo. Hodně lidí čekalo kdy „to“ přijde, obzvlášť když na MS v Německu vedou Rakušané. Světe div se, ono „to“ nepřišlo. Byly jen lehké náznaky, nikdo si ale nic nevyhádal a vše bylo hned smeteno ze stolu. Palec nahoru celému týmu organizátorů.

Od prvního kola bylo jasné, že soutěž ovládne tým Rakouska. Je škoda, že díky zvláštní nominaci Rakušanů na MS nebyl M. Ziegler. Možná by MS dopadlo jako GO.  Pokud nebyly příliš silné podmínky, byl jim konkurencí tým Německa, USA a Francie. Pokud foukalo hodně a boční vítr dvojice S.Hoelbfer a L. Gaubatz neměla konkurenci.  Ostatní začali dotahovat až ve slabších podmínkách, kdy byly časy více vyrovnané. Vystoupení našeho týmu bylo špatné. Prostě nám to nešlo, létali jsme naplno ale nestačilo to. Osobně jsem od nás po docela dobrých výsledcích u moře čekal víc. V letadlech to není, technika je dobrá. Chybí nám trénink v podobných podmínkách a rozhodně i větší vylétanost.

Velké poděkování bych chtěl vyjádřit SMČR, který nás vyslal na MS a nemalou částkou podpořil naše snažení. Dále děkujeme za finanční podporu  od obce Dolní Újezd, společnosti  O´style, LMK Horní Branná a společnosti Solar Solution, která nezištně poskytla finanční příspěvek a v neposlední řadě V. Vojtíškovi. Bez této podpory a pochopení našich rodin by náš výjezd nemohl proběhnout tak hladce. Jen nás mrzí, že výsledky nebyly o něco lepší.

R. Plch 27. místo, F. Kalenský 30. místo a J. Vojta 32. místo.

  

  

   LMK Horní Branná

Výsledky:
- jednotlivci
- týmy

Pěkné fotky od P. Rondela zde a zde galerie F. Demmlera (foto Andreas Herrig, Gerhard Wöbbeking, Björn Schlothmann, Steffi Wagner, Franz Demmler)

Autor: F. Kalenský
Foto: R. Plch a J. Vojta
(viz galerie níže)
Hezké F3F video od Lukase zde

 

Zítra dopoledne vyráží naše reprezentace (R. Plch, J. Vojta a F. Kalenský) na 1. Mistrovství světa F3F do Německa. MS oficiálně začíná v pondělí 8.10. avšak o víkendu se ještě létá "měřený trénink" German Open F3F 2012 (FAI World Cup), kterého se také účastníme (snad nám nějaký ten model na pondělí zbyde v letuschopném stavu). Přepodvěď na windguru zde.

Pokud budeme mít rozumné připojení, pokusím se zde každý den podávat stručné infomace o průběhu závodu. Aktuální informace můžete sledovat také na webu pořadatele zde. Držte nám palce.....

Další zajímavostí je přímý přenos ze svahu (začíná 8.10.2012 v 9:45h) - viz níže:

Autor: J. Vojta

Komentáře:
rss kanál


© 2011 F3F.cz