rss kanál
Kategorie článků

Almenland-Race 2013, WC, 3.5.-5.5.2013

Publikováno 09.05.2013 v kategorii soutěže, 0 komentářů

Když jsme na Braunsbergu zjistili, že za 14 dní je soutěž  Almenland-Race 2013 ze seriálu World Cup, myslím, že se nikdo moc dlouho nerozmýšlel. Předpověď počasí nebyla nic moc, vítr slabý a dešťové přeháňky. Nakonec ale česká výprava čítala šest pilotů.


V pátek po brífinku se vyrazilo na kopec. Po čekání na vítr se ve 12 hodin začalo se soutěží. Vítr byl kolem 4-5 m/s a i když se projevovalo termické počasí (Vašek to pojmenoval jako že „Vybuchlo údolí!“), odlétali jsme tři kola. Čtvrté kolo se sice začalo, ale nebylo nám přáno ho dokončit. Vítr se naprosto utišil. Byl to tak zvaný klid před bouří. Když jsem viděl výsledky po třech kolech, docela mě to zaskočilo. Pořadí Trsek, Vojtíšek, Vojta mě docela zaskočilo. Najednou jsem pocítil tíhu role favorita :-)! A večer to přišlo! Déšť, kroupy a blesky, které křižovaly oblohu.

V sobotu ráno byla ale skoro čistá obloha a vítr se otočil přes noc o 180°. Sluníčko nám ale pěkně zavařilo. Prohřálo údolí a když se teplý a vlhký vzduch dostal nahoru do výšky 1500m nad mořem, kde jsme lítali, začaly se tvořit mraky, přes které občas nebylo vidět na letící éra. Začali jsme 4. kolo, ale po polovině kola opět vítr nezklamal a přestal foukat. Tomáš se snažil rozehnat mraky svou elektrou, ale nakonec mu došly baterky, takže se pořadí v soutěži nezměnilo. A protože těch mraků bylo opravdu hodně, v noci nejenom pršelo, ale i pěkně foukalo. Řekl bych, že to bylo přes 15m/s. V duchu jsem si říkal, že to bude hodně těžké udržet vedení, protože tam bylo minimálně dalších 22 pilotů, kteří chtěli vyhrát.

  


V neděli ráno svítilo sluníčko, vítr vesele foukal a my jsme vyrazili na kopec. Když jsme ale dorazili na místo lítání, stalo se něco, co nikdo nechápal. Prostě ten vítr někdo vypnul. Kluci mě začali podezírat z toho, že jsem v noci pomocí kamínků, ptačích per a větviček použil kouzlo woodoo, abych vítr zastavil. Byl jsem totiž jediný, kterému by to vůbec nevadilo, kdyby se už nelítalo. Tomáš opět čaroval s elektrou. Na kopci byla i větrná elektrárna a ta se najednou kolem druhé hodiny otočila o 90° a zase se roztočila. Pořadatelé nelenili a vyrazili na jinou stranu kopce. Postavili báze, ale vítr byl opravdu slabý. Po domluvě s piloty, že se vítr pro opravy sníží na 2 m/s, se začalo 4. kolo. Byla to opravdová loterie, ale pořadatelé měli jediný cíl a to, aby odlétalo aleposň ještě jedno kolo a se soutěž počítala. A protože jsme z našich kopců na takovéto podmínky zvyklí, nedělalo to nikomu z Čechů moc velké problémy. Po 4. kole se podmínky moc nezměnily, tak se začalo i 5. kolo. Neměl jsem přehled, jaké je pořadí po škrtání, jen mi bylo jasné, že mě už Lukas Gaubac neohrozí. Když jsem v pátém kole zaletěl 66s na Vaškových 73s, byl první, kdo mi pogratuloval k vítězství, i když jsem tomu moc nevěřil, že bych unesl tíhu role favorita :-)

Konečné pořadí:
1. místo – Miroslav Trsek, 2. místo – Václav Vojtíšek, 3. místo – Jiří Souček, 4. místo - Jaroslav Vojta, 6. místo – Richard Kohl a 11. místo – Tomáš Winkler

Myslím, že to byla docela povedená výprava.

Úplné výsledky zde.
Foto od Tomáše zde.

Text: M. Trsek
Foto: T. Winkler

Pozn.: Po společenské a gastronomické stránce to byla akce velice vydařená. Zároveň chci poděkovat Vaškovi, že mi zachránil život. Ono zkolabovat v Rakousku v hospodě není žádná legrace, ještě že u vedlejšího stolu sedělo 11 zdravotních sester, které po Vaškově zoufalém volání o pomoc "Kolaps, hilfe, hilfeeee!" záhájly okamžitou resuscitaci. (J. Vojta)

Komentáře:
rss kanál


© 2011 F3F.cz