rss kanál
Kategorie článků

F3F soutěž č. 515, Raná (LMK ČSA Praha 6), 21.9.2013

Publikováno 24.09.2013 v kategorii soutěže, 2 komentáře

Létat či nelétat? To je oč tu běží..........

Moji otázku, jestli jet na Ranou vyřešil telefon od Radka, jestli pojedeme spolu a případně s Tomášem. Na jedné straně doma práce, která tím bude zas muset dva víkendy počkat a možnost rozbít éra týden před mistrovstvím, na straně druhé možnost si zalétat na pořádném kopci a pojmout to jako trénink. Kdo ale neriskuje, ten nevyhraje, to je známá pravda, tak balím vše potřebné a ráno se usazuji do Radkova nového Mondea, v Pcích nabíráme Tomáše a uháníme po dálnici skrze přeháňky a proti větru. Už z dálky je vidět, jak na kopci někdo prohání kompozit a jelikož Radek je u volantu, nemůže to být nikdo jiný než Míra. Neváháme a pelášíme, jdeme a pak už i supíme na vrchol. Pořadatelé  staví báze a ladí, vypadá to na premiéru bezdrátového zvonění, což by byla historická událost.

   

Vítá nás rozesmátý Míra a v ruce drží právě zalétnuté Vertigo. Po slabém výkonu v Donovalech byl jeho Stinger (ač podle výsledkovky nejlepší v Evropě smiley) odsouzen do role náhradníka. Vylétal mu letos jen dva worldcupové globy, možná s Vertigem by jich bylo víc. Než se se všemi přivítáme, přihlašujeme se a lehčí o 100Kč se dozvídáme, že premiéra bezdrátu se odkládá (zřejmě členitý terén pro signál) a nastává návrat k tradici - drát, zvonek a dvoje stopky. Vítr fouká okolo 8m/s schází se 15 soutěžících, po delší době se na vršku objevil i svahový matador Michal Homola, prý už musel v sedle chvíli odpočívat, než mohl dál. Bude-li nám v jeho věku dopřáno lézt na Ranou, budeme asi odpočívat častěji a déle, bůhví neskončíme-li výstup už na schodech ke Skleníku.

Bohužel ještě než začneme soutěžit, přichází slabá přeháňka, tak ji přečkáme pod Mírovou plachtou (díky). Vítr se opět postupně rozfoukává, i když už ne do původní síly a tak klasicky nakládáme/vykládáme balast podle poryvů větru a pod dojmem toho, jak soupeři letěli. První kolo probíhá vcelku svižně, vzduch je poměrně spravedlivý a rozdíly nejsou velké. Přistání do horního sedla všichni zvládají zkušeně a hladce, přestože se zde chystá na start rogalista a zabírá trochu místa. Jen Míra s pípajícím vysílačem nalétává dvakrát za napjatého sledování ostatních. Zapomněl doma nabíjet a dlouhý trénink před soutěží s nízkou teplotou vyčerpaly zbytek kapacity jeho baterie. Naštěstí je dost dobrých duší, které na kopec vláčejí nabíječku i LiPo pack a tak to pro něho neznamená konec v soutěži. Další kolo je ještě svižnější, zastřelujeme se na bázích, ale časy zůstávají podobné. O zpestření se opět postaral Váša, který posekal stejně jako v prvním kole, ale nevracel se tentokrát přemetem, ale nápaditější akrobatickou vložkou. Po každém letu střídal vrhače, žádný mu bohužel štěstí nepřinesl a nakonec jeho FS skončil s ulomenou špicí a soutěž dolétal se Scary v podobném černofialovém zbarvení. Jeho výrobce, endemit (to není nic sprostého, jen označení, že se vyskytuje jen na jednom místě a tím je Raná) Jirka Bačinský se postaral o rozruch ve druhém kole, když v krásném vzduchu nádherně čistě zaletěl 42,87s. Všichni přihlížející při zatáčkách přes záda lehce slintali a doufali, že se také dnes dočkají své bubliny, bohužel se vítr začal točit zprava a tak už v bočním větru časy byly horší a horší. V posledním kole endemit Jirka ukázal, jak dokonale zná místní terén, jen ho překvapilo křoví, které od loňska povyrostlo o 20cm a tak mu v pátém průletu vystavilo stopku.

   

Postupně přibýval na kopci provoz rogalistů, ze sedla startovali padáčkáři, Malou Bouli okupovali modeláři s maketou a svištěním DS, vítr kolísal a hlavně se stáčel zprava stále víc, tak páté kolo bylo prohlášeno za poslední. Šťastnou tečku udělal za soutěží Michal, když po čtyřech přistáních (které si odměnil potleskem) ho při pátém boční vítr nafoukl a Vertigo se naplocho zřítilo mezi soutěžící. Naštěstí se vše obešlo bez následků. Tomáš Bartovský promptně spočítal výsledky a vyhlášení proběhlo hned na vrchu, abychom ještě nemuseli dolů a mohli si užít zbytku větru pro DS a jiné řinčení zbraní. Vítězové si mohli ceny vyzvednout ve Skleníku. Bezchybným výkonem start-cíl zaslouženě zvítězil Filip Kalenský, druhé místo patřilo po vyrovnaném výkonu Tomáši Winklerovi a na třetí příčku obsadil Jirka Bačinský. Čtvrté místo mohlo být pro Radka zklamáním, ale kdyby zopakoval jarní nářez, kdy vyhrál všechna kola a na konci musel škrtat 1000, tak by s ním už nikdo možná nechtěl mluvit. Další mikinkáři následovali za ním, je vidět, že špička je vyrovnaná a o účast v reprezentaci bude ještě tuhý boj.

   

Celá soutěž proběhla v pohodovém duchu za přátelského špičkování, možná i proto, že většina závoděníchtivých to brala spíš jako testovací trénink na mistrovství příští týden. To už půjde o body a slávu nehynoucí, tak bude nervozita větší, doufejme, že pořád přátelská a fair play. Díky všem za tuto soutěž a budeme se těšit na příští.

Výsledky zde.

Text: R. Kohl
Foto: T. Winkler, R. Svatoň, J. Fíla

Komentáře:
rss kanál


© 2011 F3F.cz