rss kanál
Kategorie článků

F3F Spring Cup 2012, Polsko - Eurocontest, World cup

Publikováno 15.05.2012 v kategorii soutěže, 1 komentář

Jarní část svahařské sezóny je pořádně nahuštěná a v Polsku jsme nemohli chybět. K Baltu je to relativně kousek. Z Čech vyrazily 2 party. Jedna ve složení Radovav Plch, Tomáš Winkler a Míra Trsek přes Liberec, druhá Vašek Vojtíšek Jiří Souček a já přes Trutnov.

Závod byl vypsán jako třídenní ve dnech 11.5.-13.5.2012, předpověď byla špatná, sice mělo foukat ale dešťové srážky nám měly znepříjemňovat život. Nestalo se tak. Opět nám nefouklo na svah na pobřeží, což je veliká škoda. V pátek foukal svěží větřík 5-10m/s a létalo se na náspu přečerpávající nádrže. Kopec je to dokonalý a díky ohromnému průměru nádrže se dá najít místo, kde to fouká kolmo. Nádrž má převýšení cca 30m a kopec je rozdělen cestou na dvě části. Pokud fouká méně, létá se úplně nahoře s plotem za zády s ostnatým drátem. Pokud fouká víc, většinou se létá v půlce kopce. Bezpečnostní linie se neřeší. Plot to vyřeší nekompromisně a pokud se to přežene, zafoukne Vás to vmžiku do nádrže.

Již na začátku soutěže bylo jasně řečeno, že cokoli skončí za plotem, se automaticky bere za nevratně ztracené. Nakonec ale přítomnost stráže přečerpávací nádrže, během soutěžních dnů, umožnila odemčení plotu a vyzvednutí trosek a plaváčků. Létání je tu jedním slovem nebezpečné. Je jen velikým štěstím, že nikdo nepřišel k úhoně. Každý závodník si volí svou stopu a většinou reálně zhodnotí své schopnosti či rizikový faktor. Rovnice je tu ale jasná, čím blíže hraně a plotu, tím lépe to letí. Většina lidí létá kousek dál od kopce, což je lepší pro bezpečnost soutěže, pilotů a nesporně to prodlužuje životnost modelů. Na tomto kopci jsou ale karty rozdány, kdo nehrotí, nemá šanci. I tady byly veliké rozdíly ve vzduchu, termiky chodily, občas ale i přes stabilní vítr, letadlo neletělo a byl problém nastoupat pro nálet do samotného soutěžního letu. Celý pátek bych shrnul jako vyrovnaný, co se týká podmínek, co si kdo upáčkoval, to měl. Odlétalo se 5 kol.

Sobota byla horší. Foukalo víc 8-12m/s v půlce kopce na cestě, nahoře na hraně přes 25m/s. Startoviště bylo kvůli bezpečnosti posunuto níže na cestu. Jak to napsat a nebýt sprostý, bylo to na ho… Startoviště bylo přesně ve výšce turbulencí od řady stromů cca 300m před kopcem. K tomu celý den vítr zleva. Rozdíly ve vzduchu byly obrovské. V bublině to jezdilo jako po kolejích, i pod 40s, když „to“ odcházelo, boj v turbulenci o přežití i za 60s. Oproti pátku to odneslo opravdu hodně letadel. Vrtáky na rychlosti až do země, poryvy, které bylo obtížné upáčkovat, přetočené otáčky, letadla přefouknutá až do nádrže s vodou, nebo na plot. Termika někomu přála někomu ne. Pak už to bylo na každém, jak se s tím dokázal poprat a využít vzduch. 7 kol byl ale super výsledek.

Neděle byla bez větru, soutěž jsme ukončili po 12ti kolech a v dopoledních hodinách jsme se rozjeli ke svým domovům. Pořadí: 1. Lukas Gaubatz (AUT), 2. Martin Ziegler (AUT), 3. Soren Krogh (DK). Lukas s Martinem létali téměř bezchybně, sice oba zapsali jednu totálku ale v sobotu naprosto dominovali, oba letěli velice rychlé časy L. 31s a M. 32s a tím totálně deklasovali celé startovné pole. Jak jim to chodilo, bylo prostě neuvěřitelné. O tom, jestli jim tak chodily termiky, nebo je to jen o rukách, víme své a netřeba to komentovat. Jsou prostě dobří a tečka.

Jak bojovali naši kluci?

Radek lítal dobře s excelentním odhadem na bázích. Po pátku začal malinko odzadu, ale v sobotu se mu opravdu dařilo. Jeho Pike je excelentní kousek a v rukách dobrého pilota je to super náčiní. Celkové 7. místo bylo dobré, i když jsme čekali, že se po sobotě posune ještě výše.

Míra a jeho 11 příčka to je velice dobré umístění, létal pěkně a čistě, sobota mu vyšla a hodně se posunul nahoru. Radka už skoro měl, protože ho přelétal v 6 a 12 kole ehe ehe smiley. Letadlo musí ještě seřídit, protože mu prostě ani s dvojnásobnými výchylkami než mám já a V. nezatáčí smiley.

Jiří Souček na 14 místě byl myslím spokojen. Přes technické problémy se servem na křidélku během jednoho kola, kdy měl opravdu hoňku, odlétal dobře.

Vašek ten si dojel do Polska pro pěknou kupu sra..k. Létal za Lukasem. Není potřeba další komentář. To, co se na kopci dělo, po dokončení všech (!) soutěžních Lukasových letů by se dalo přirovnat k létání v úplavu za Boeingem. Až mi bylo Vaška opravdu líto. V sobotu to odskákal snad nejvíc ze všech pilotů ve startovišti. Holt i o tom je svah. 17tá šprdlina to jen podtrhuje. Rychle zapomenout a pokusit se to příště zlomit.

Tomáš Winkler si vybojoval 24. příčku. Jeho lety  byly pěkné učesané, v sobotu se i povozil jinak vzduch žádná sláva, hodně bočáků. Letadla jako vždy přivezl celá a jako nová (nechápu jak to ten kluk dělá smiley).

Já se do Polska moc těšil, kopce s hranou já rád. Přečerpávačku jsme měli najetou s klukama už z loňska. Jen podotknu, že je veliká škoda, že nemohl jet Jarda Vojta. Tomu přečerpávačka seděla (loni 4. místo) a letos by jistě zalétal s FS dokonale. Holt, někdy si člověk musí na chvilku přestat hrát a zabrat někde jinde. Jarda tu chyběl. Moc se těším, až opráší letadla a bude zase na kopci nesnesitelnej jako vždy. První kolo jsem začal škrtacím časem. Po odhozu jsem se jen tak tak dokázal vyšplhat nad hranu a nálet byl tragický. Čas 59 byl na škrtnutí hned v prvním kole. Říkal jsem, si co bylo špatně, ve 3tím kole letěl Lukas a stalo se mu přesně to samé. Prostě pod letadlem nebyl vzduch. Tomu se ale povedlo doplazit jen do prvního průletu, kde zavrtal a letadlo bylo na šrot. Další 4 kola byla ve znamení náletu s houpáním, přesné kopírování hrany a hlavně přesně trefovat otáčky. Vcelku se dařilo a dokonce jsem se s klukama tahal o vteřinky Pátek tedy vyšel dobře. Za to Sobota. To jsem si to vyžral. Odhadoval jsem pád tak na 7-8 místo. Naštěstí to nebylo tak zlé a celkové 4té místo jsem udržel. Takže zase brambora. Stinger super! Perfektní fotky nacvakal Tomáš.

Text: Filip Kalenský
Foto: Tomáš Winkler

Web pořadatele, výsledky a další fotky zde

Komentáře:
rss kanál


© 2011 F3F.cz