rss kanál
Kategorie článků

F3F World Cup, Eurocontest - Raná Open 2012

Publikováno 02.04.2012 v kategorii soutěže, 4 komentáře

První soutěž F3F na světě se statutem F3F World CUP a Euro Contest je za námi. Co je hlavní: „foukalo“ a to tak, že dost a jak je známo, bez větru to na svahu nejde. Vítr vydržel celé 3 dny.  Z důvodu větší pravděpodobnosti s ohledem na povětrnostní podmínky jsme letos prodloužili soutěž na 3 dny. Časté situace, kdy fouká celý týden a o víkendu je klid, jsem nechtěl riskovat. Letos k nám bylo ale počasí přívětivé. Byl to rachot od začátku až do konce.

V pátek nastoupilo na start 37 pilotů z Čech, Slovenska, Rakouska, Německa a Polska. Počasí bylo po celý den velice proměnlivé, tedy ony se střídaly vlastně jen 2 stavy: vichr a vichr s vodou. Celý den foukalo stabilně SZ okolo 15 m/s s nárazy 18-20m/s. Teplota vzduchu kolísala mezi 5-10°C, dešťové srážky přerušovaly kola i několikrát za hodinu. Skoro polovina letového dne se ale letěla za lehkého mrholení. Podmínky kladené na piloty byly velice náročné, přistávací prostor byl kupodivu bez turbulencí a poškozených letadel nebylo moc. Díky síle větru nebyl problém ubrzdit i plně „naložené“ modely jejichž hmotnost se pohybovala mezi 3,5- 3,9kg. Kolikrát bylo daleko složitější mode odstartovat, než s ním přistát. Odletěli jsme 3 kola. Jedno téměř kompletní kolo se muselo bohužel zrušit z důvodu přerušení na více než 30 min.

Sobotní předpověď slibovala ještě silnější vítr, větší zimu, a od 14 hod trvalý déšť. Teplota mezi 3-8°C, SZ vítr stabilních 20-25m/s v nárazech 30m/s, po obědě sílící na 25-32m/s v nárazech 35m/s. Jedním slovem: „ JATKA“. Pár dkg by se ještě uvezlo, ale nebylo již kam s nimi. Odlétali jsme 2 kola „nahoře“ a pro neregulérní podmínky z důvodu silného větru byla soutěž přerušena, startoviště a báze jsme přesunuly do sedla. Tam byly podmínky již regulérní, vítr do 20m/s. Po vztyčení bází ale začalo přesně v souladu s předpovědí pršet, srážky pak přešly do krupobití. Druhý soutěžní den byl tedy u konce již v 15 hodin. Letadla stejně jako v pátek prodojená, všichni vymrzlí, ale po 5ti kolech mohla být soutěž eventuelně vyhlášena za platnou, pokud by se neděle nevyvedla.

Druhá a neméně náročná část dne byla stále ještě před námi. Banket byl pojat, jako již každoročně, velice bohatě a letos přibyla i teplá část (ve formě guláše apod.). Mám pocit, že se na večerní dýchánek ve Skleníku jen tak nezapomene. Posezení se ani moc neprotáhlo a asi v hodinu po půlnoci jsme velice povedenou akci ukončili. Jeden z důvodů byl i ten, že nedělní soutěžní lety byly od 09hod, což v reálu znamená budíček v 7 hod.

Neděle nás odměnila pravým svahařským počasím jako z učebnice. Celý den vál SZ vítr 5-8m/s s nárazy 12m/s, slunce a zase ta pro někoho proklatá a pro někoho šťastná termika. Je to ale svah a někdy člověk má tzv. „svůj“ den a někdy prostě ne. Do 15h jsme odlétali krásných 5 kol a byla to bitva s maximálním nasazením až do konce. Každým kolem se měnilo pořadí i na úplné špici, protože prvních 5 kol z předchozích 2 dnů bylo díky stabilnímu větru velice vyrovnaných, naopak pokud měl v neděli člověk smůlu, mohl koupit i 20 sec. ztrátu na nejlepší čas kola.

Celkem se odlétalo při počtu 37 lidí slušných 10 kol. Nejvíc ze všech účastníků soutěže, odnesli zimu, déšť a vítr, zvoníci na bázích. Ohromná poklona a poděkování za jejich nasazení. Stejně jako Zdeňku Tmejovi, který přes zimu vyvinul nové automatické zvonění, které vše hlásí, počítá a dělá samo, neváhal přijet a dělal hlavního startéra, díky! Dále bych chtěl poděkovat Tomáši Bartovskému, který neúnavně klofal na kopci výsledky do PC.

Soutěž vyhrál Lukas Gaubatz (AUT, FS4) naprosto zaslouženě a zároveň zaletěl nejrychlejší čas soutěžě 32,15s v 5. kole. Druhý "Precisioně" zalétal Radovan Plch (CZE, Pike Precision) a třetí skončil Thorsten Folkers (GER, FS4). Celkové výsledky zde (.pdf)

Pár postřehů v bodech:

- dokonalé prostředí ve zrekonstruovaném Skleníku
- obsluha i vedení skleníku bez chyby (ochota a veliká trpělivost)
- Zdeněk nedal večer mikinku
- nedávám si guláš, když nevím kolik stojí
- nepřistávat do lomu ve dvou kolech po sobě jdoucích, když mám jen 2 letadla
- nelétat soutěž s cizím letadlem a dělat, že je to v pořádku
- nevolit do jury piloty prosazující své zájmy nad zájmem „veřejným“
- nemíchat zelenou se šampaňským
- ještě že měl Libor s sebou házedlo
- na příští banket je vstup pouze bez audiovizuálních zařízení

Video od kluků z Polska:

Fotky: TomášBoguslaw a Martin

Text: Filip K.
Foto: Libor G.

Komentáře:
rss kanál


© 2011 F3F.cz