rss kanál
Kategorie článků

Spring CUP F3F 2014 WORLD CUP, 16.-18.5.2014

Publikováno 14.06.2014 v kategorii soutěže, 0 komentářů

Již stálicí v jarní části F3F sezóny je závod v Polsku. Předpověď byla slušná a dokonce to vypadalo, že budeme létat na svahu u moře.  V pátek foukalo na „klif“u moře mezi 5-8m/s ale zleva a to někdy i lehce pod limit daný pravidly, který činí 45st. Nakonec se podmínky ustálili (z boku to měli všichni stejně) a odlétalo se 6 kol. Paradoxně přistání bylo díky bočnímu větru bez komplikací. Po prvním dni vedl bezkonkurenčně L.G.  Zase nás masil, na dalších příčkách to byla již bitva o každou desetinku a malé zaváhání znamenalo posun ve výsledcích směrem dolu.

V Sobotu se jelo opět na klif, ale během montáže zaměřovadel si někdo všiml, že vítr fouká hodně zleva. On tedy foukal stejně jako v Pátek ale to bylo zaměřovadlo na vítr šikovně zastrčené za stromem. A měřený směr větru byl tedy lehce diskutabilní. Co naplat, zavelelo se k přesunu, 60km na jiný kopec. Nebylo ale čeho litovat, i přes prvotní rozpaky se ukázalo, že létání je tu vcelku bezpečné. Jednalo se o kopeček u moře, s překrásnou pláží s bílým jemným pískem, kam jen oko dohlédlo. Kopec byl na levé straně vysoký cca 5m a na pravé straně asi 10m. na hraně byla 3m široká cesta a hned následoval les.

Již první pohled dal tušit, že osamělá borovice na hraně po pravé straně by mohla být komplikací. Měla totiž cca 2m větve které trčely před svah asi 3m nad hranou, bylo jasné, že se tyto větve musí podlétávat aby se udržela ideální stopa s nejvyšším vznosem. Borovice nakonec měla celkem tuším na svědomí 6 letadel. Na videu pořadatele je opatrné podlétávání vidět ve 02:29. Na poslední kolo se 2 větve ulomily a byl pokoj. Během dne se podmínky lehce měnily ale dalo by se říci, že nijak drasticky. Foukalo mírně zprava o intenzitě 5-9m. největší lahůdkou bylo ale bezpochyby přistání, kdy písek doslova tekl přes letadlo.

Časy byly hodně vyrovnané ale bojovalo a létalo se na hranici maximálního rizika. Jedním z hlavních faktorů určující úspěšnost letu byl hod a dále pak provedení samotného houpání, pro získání co nejvyšší výšky k samotnému soutěžnímu letu.


Večer banquet, kterému dominovali čerstvé ryby a různé dary moře. Redbull s vodkou tekl proudem. Neděle byla bohužel neletová, výhled počasí nevalný. Vyhlásily se tedy výsledky a všichni se rozjeli ke svým domovům. Na bedně se umístili 1. L.Gaubatz, 2. Já a 3. M. Ziegler. Bylo to takové opáčko z Braunsbergu, kde to dopadlo úplně stejně. Pro letošní rok jsem změnil letadlo a zatím musím říct, že funguje velice dobře. Třeba se k tomu dostanu v příštím samostatném článku.

Výsledky zde.

Text: F. Kalenský
Foto: T. Winkler (a taky zde)

Komentáře:
rss kanál


© 2011 F3F.cz