rss kanál
Kategorie článků

Tréninkové polétání na Rujáně

Publikováno 15.08.2013 v kategorii různé, 3 komentáře

Už dlouho jsem si pohrával s myšlenkou, že si zajedu polétat na Rujánu. Jde o létání na hraně u moře, to se v Čechách nikde natrénovat nedá. Už v květnu jsem se domluvil s Tomášem, že pojedeme na podzim na German Open a protože já byl naposled létat u moře asi před pěti lety a Tomáš ještě nikdy, řekli jsme si, že se tam vypravíme o víkendu na trénink.

Předpověď  na 3.8. 2013 byla celkem příznivá, tak jsme v pátek v 18,30 h vyrazili z Liberce. Ve 2 h ráno jsme byli na místě a přespali v autě. V sobotu v 7h ráno nás vytáhlo sluníčko z postele a protože pěkně foukalo, šli jsme rovnou na hranu. Foukal JV kolem 5m/s. Bylo to slabší než říkala předpověď, ale i tak jsem postupně naložil éro na 3 kila a postupně posunul těžiště až na 102 mm. V těchto podmínkách éro ochotně v zatáčce stoupalo a létalo jako po kolejích. I Tomáš ladil své éro a byl z létání nadšený. Kolem 13 h se podmínky zhoršily natolik, že jsme oba přistávali pod hranou. Byl čas na oběd. Vítr se podle předpovědi začal točit k SZ.

  

Využili jsme pauzu k návštěvě majáku na Kapu Arkona. A protože nahoře na majáku pěkně fičelo od západu, následoval rychlý přesun na Turbulátor. Je to hrana na Z, s převýšením 5m. Když jsme dorazili na místo, vítr foukal okolo 3m a postupně zesiloval na 5m/s. Tomáš pilně piloval zatáčky a vytáhl i FS. Odstartovat na tak nízké hraně a ve slabých podmínkách byl někdy docela problém a tak jsem se i jednou podíval dolů na pláž, kde se našimi éry nenechala rušit skupinka naturistů.

  

Kolem 19h vítr natolik zeslábl, že jsme to zabalili a protože na neděli byla slabá předpověď, vyrazili jsme v domovu. Poslední trajekt jel z ostrova ve 20,50h, jinak bychom museli najet dalších asi 70 km. Ve 2,30h už jsme byli opět v Liberci.

  

Najeli jsme 1380 km z Liberce a za naftu dali 2830 Kč. Trajekt stál 5,7 Euro. Suma sumárum, výlet pro každého přišel na 1500 Kč. Celkově se jednodenní trénink vydařil a každý jsme nalétali přes 4hodiny letového času. Uvidíme, jak nabyté zkušenosti uplatníme na soutěži na podzim. To se dovíme přesně za dva měsíce.

Text: M. Trsek
Foto: T. Winkler

Komentáře:
rss kanál


© 2011 F3F.cz